Unikátní šperky vyrobené v souladu se zásadami udržitelné mody

O nás

  Kde to vlastně začalo

Značka Juna vznikla jednoho deštivého dne roku 2014 v jihoanglickém Brightonu. Vše začalo jako malý experiment, kdy jsme si chtěli vyzkoušet, jestli je možné vyrábět šperky, které budou stylové, hravé a zároveň etické a cenově dostupné. Ověřili jsme si, že je to cesta, kterou se chceme ubírat a myslíme, že se nám náš koncept daří poměrně úspěšně naplňovat.

V současné době jsme už na to tři a kolem nás se utvořil tým skvělých a talentovaných lidí, kteří nám pomáhají se vším možným, ať už přímo v naší dílně nebo třeba s fotografováním či grafickým designem.

Všichni sdílíme stejnou vášeň pro kvalitní a nadčasový design, etický přístup k práci a jednoduše řečeno lepší svět. Neplýtváme zbytečně zdroji a chceme přispívat k udržitelnosti módy, která je v současnosti jedním z největších průmyslových odvětví na světě. Mělo by proto být cílem nás všech dbát na to, aby zisky, které módní průmysl produkuje, byly spravedlivě rozděleny a svět byl tak o něco málo férovější.


Co děláme jinak? Máme pár zásad, kterými se řídíme

* Chceme spoluvytvářet moderní módní průmysl, který přistupuje s respektem k lidem, přírodě i ekonomice.  

* Nechceme podporovat moderní otroctví, a proto se vyhýbáme spolupráci s obchody a značkami, které vydělávají na fast fashion.

* Používáme recyklované stříbro a zlato, Fairtrade certifikované drahé kovy a minerály od dodavatelů, kteří vyznávají stejné hodnoty jako my.

* Ochrana životního prostředí je pro nás důležitá, a proto recyklujeme a používáme materiály, o kterých víme, že jsou šetrné k naší planetě. To znamená, že občas dáme přednost plastu před zlatem získaným konvenčními metodami. Naše obaly jsou vyrobeny z recyklovaných materiálů a snažíme se je minimalizovat.

* Věříme, že všichni lidé mají právo na férové pracovní podmínky a ohodnocení.

* Máme rádi módu, ale jsme přesvědčeni, že správná cesta znamená nakupovat méně a lépe.


Materiály a kde je získáváme

* Recyklované sterlingové stříbro 'ECOSILVER' , které používáme na většinu našich výrobků získáváme od anglického zpracovatele a z menší části z toho co sami zrecyklujeme.

* Drahé kameny a minerály získáváme především od britské společnosti Ruby Fair, která se zabývá těžbou rubínů, spinelů a safírů v Tanzanii. Většinu malých broušených minerálů od společnosti Nineteen48 a kamínky z Ameriky, Etiopie a Austrálie získáváme od Kernowcraft se sídlem v anglickém Devonu.

* Naše šperkařská dílna je registrovaná jako Fairtrade, můžete nás najít na seznamu Fairtrade Goldsmith Registration Scheme. Šperky certifikátem Fairtrade přímo neoznačujeme, ale iniciativu podporujeme a Fairtrade stříbro i zlato používáme vždy, když je to možné.

* Používáme několik druhů převážně netoxické pryskyřice, která je šetrná k přírodě a hlavně neznečišťuje vodu. Naše dílna je kousek od pláže a ochrana oceánů je nám velice blízká. Pryskyřici jsme zvolili především jako méně rozporuplnou variantu k broušeným minerálům- těžba a zpracování kovů a kamenů mají velice často nezvratný dopad na krajinu a zdraví pracovníků. Víme, že je to plast a proto ji používáme opatrně a ve velmi malém množství. Naše skládací prstýnky, které mají barevné pryskyřicové výplně škodí životnímu prostředí méně než mnohý lak na nehty...