Unikátní šperky vyrobené v souladu se zásadami udržitelné mody

Fairmined

iniciativa FAIRMINED 

Naše šperky jsou z 80% vyrobené z Fairmined certifikovaného zlata a stříbra. Rozhodli jsme se tak, protože nám to přijde jako nejlepší možný způsob, jak vnést do výroby udržitelnost a pokračovat v tom co děláme i nadále. Drahé kovy se samozřejmě recyklují, protože jsou prostě drahé a jinak by to ani nešlo, ale recyklace není postačující a každý rok se stejně vytěží spousta zlata. Těžba má skoro ve všech případech nepříznivý dopad na životní prostředí a často i na životy těžařů.

 

INDUSTRIÁLNÍ TĚŽBA A MALÍ TĚŽAŘI

Těžba zlata, a do menší míry i stříbra, probíhá buď ve velkém, industriálním měřítku, což je odnož zodpovědná za skoro 90% vytěžených surovin a ta vytváří neuvěřitelné množství toxického odpadu, podle některých odhadů připadá na 10g zlata až 20 tun jedovatéhé bahna, které se často prostě jen tak někde nechá bez dostatečné likvidace. A to právě z toho důvodu, že těžba většinou probíhá v místech, kde mají obyvatelé jen malou naději, že by to mohli ovlinit. Před dvaceti lety došlo k úniku toxického kyanidu v Rumunsku, můžete si o tom přečíst více tady v článku.

Zbylých zhruba 10% zlata a stříbra pak pochází od malých těžařských uskupení (artisanal and small scale mining). Přestože se to může zdát jako malé množství, těch deset procent živí 20 milionů těžařů a na nich potom nepřímo závisí dalších 150 milionů v přilehlých komunitách. Ve většině případů je těžba drahých kovů jediným způsobem jak se uživit a protože jsou to převážně chudší oblasti, tak je vybavení těžařů nedostatečné a chybějí jim znalosti, jak zlato a stříbro získat a neotrávit při tom sebe a okolí. Fairmined pomáhá právě těmto uskupením, aby těžba byla udržitelná a oni dostali férovou cenu za svou práci. 

 

gold1

KDE TO ZAČALO

V roce 2004 vznikla Aliance pro Udržitelnou Těžbu (Alliance for Responsible Mining), která je globálně považována za experta na poli těžby zlata právě u malých těžařských společností a jedinců. Jejich cílem je podpořit a vzdělávat těžaře, tak aby měli přístup k novým technologiím a tak pomoci jim formalizovat celý proces a vytvořit udržitelné, prosperující odvětví. Propojují je se zákonodárci, mezinárodními težařskými institucemi, výrobci šperků a nakonec se zákazníky. Iniciativa Fairmined byla potom jejich dalším krokem jak dosáhnout tohoto cíle.

Díky jejich Fairmined Standardu, tak může každý kdo dá přednost certifikovanému zlatu a stříbru podpořit ty kteří se na těžbě podílejí. Celý proces je potom hlídán nezávislými auditory na každém stupni výroby. 

 

PROČ DÁT PŘEDNOST FAIRMINED ŠPERKŮM

Těžba zlata (ale i drahých kamenů) má mnoho temných stránek o kterých se ne vždycky rádo mluví. Často zavíráme oči před špinavým pozadím tak krásných věcí, jako jsou šperky. Problémy, které jsou s těžbou spojovány jsou například 

  • těžba drahých kovů podporuje ozbrojené konflikty
  • často jsou do práce nucené děti
  • těžba ničí životní prostředí
  • k těžbě se používá rtuť a kyanid bez patřičných bezpečnostních opatření
  • ekonomická nerovnováha
  • ničivý dopad na komunity okolo těžby surovin

Iquira, Kolumbie

Ale abychom vám dali trochu osbnější pohled na celou věc a ne jen hesla, tak se zaměříme na konkrétní případ. Zlato a stříbro, se kterým momentálně pracujeme pochází z Kolumbie z dolu u města Iquira. Kolumbie má sice nerostné bohatství a je to nádherná země, ale korupce a léta boje s drogovými kartely ji nechali ve stavu rozkladu. Kriminalita je vysoká a střední třída, která je jakousi zárukou stability v moderním světě skoro neexistuje. Je to konzervativní společnost, kde má katolická církev neuvěřitelnou moc a proto se nerovnost ve společnosti jen špatně stabilizuje. Vzdělávání a zdravotní péče jsou nedostatečné pokud na to nemáte peníze. V minulosti by zlato vytěžené v nedalekém dole odkoupili překupníci, za minimální možnou cenu a prodali s obrovským ziskem dál, zatímco okolí Iquiry by bylo otrávené rtutí a to jen proto, že místní neměli dostatečné prostředky dosáhnout na mezinárodní trh sami. Právě Fairmined Iniciativa jim pomáhá získat informace o lepších technologiích a propojí je se zákazníky. Tady je pár obrázků z Iquiry, abyste viděli, kdo se na těžbě našeho zlata a stříbra podílel.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení