Fairmined
iniciativa FAIRMINED
Naše šperky jsou z 80% vyrobené z Fairmined certifikovaného zlata a stříbra. Rozhodli jsme se tak, protože nám to přijde jako nejlepší možný způsob, jak vnést do výroby udržitelnost a pokračovat v tom co děláme i nadále. Drahé kovy se samozřejmě recyklují, protože jsou prostě drahé a jinak by to ani nešlo, ale recyklace není postačující a každý rok se stejně vytěží spousta zlata. Těžba má skoro ve všech případech nepříznivý dopad na životní prostředí a často i na životy těžařů.
INDUSTRIÁLNÍ TĚŽBA A MALÍ TĚŽAŘI
Těžba zlata, a do menší míry i stříbra, probíhá buď ve velkém, industriálním měřítku, což je odnož zodpovědná za skoro 90% vytěžených surovin a ta vytváří neuvěřitelné množství toxického odpadu, podle některých odhadů připadá na 10g zlata až 20 tun jedovatéhé bahna, které se často prostě jen tak někde nechá bez dostatečné likvidace. A to právě z toho důvodu, že těžba většinou probíhá v místech, kde mají obyvatelé jen malou naději, že by to mohli ovlinit. Před dvaceti lety došlo k úniku toxického kyanidu v Rumunsku, můžete si o tom přečíst více tady v článku.
Zbylých zhruba 10% zlata a stříbra pak pochází od malých těžařských uskupení (artisanal and small scale mining). Přestože se to může zdát jako malé množství, těch deset procent živí 20 milionů těžařů a na nich potom nepřímo závisí dalších 150 milionů v přilehlých komunitách. Ve většině případů je těžba drahých kovů jediným způsobem jak se uživit a protože jsou to převážně chudší oblasti, tak je vybavení těžařů nedostatečné a chybějí jim znalosti, jak zlato a stříbro získat a neotrávit při tom sebe a okolí. Fairmined pomáhá právě těmto uskupením, aby těžba byla udržitelná a oni dostali férovou cenu za svou práci.
KDE TO ZAČALO
V roce 2004 vznikla Aliance pro Udržitelnou Těžbu (Alliance for Responsible Mining), která je globálně považována za experta na poli těžby zlata právě u malých těžařských společností a jedinců. Jejich cílem je podpořit a vzdělávat těžaře, tak aby měli přístup k novým technologiím a tak pomoci jim formalizovat celý proces a vytvořit udržitelné, prosperující odvětví. Propojují je se zákonodárci, mezinárodními težařskými institucemi, výrobci šperků a nakonec se zákazníky. Iniciativa Fairmined byla potom jejich dalším krokem jak dosáhnout tohoto cíle.
Díky jejich Fairmined Standardu, tak může každý kdo dá přednost certifikovanému zlatu a stříbru podpořit ty kteří se na těžbě podílejí. Celý proces je potom hlídán nezávislými auditory na každém stupni výroby.
PROČ DÁT PŘEDNOST FAIRMINED ŠPERKŮM
Těžba zlata (ale i drahých kamenů) má mnoho temných stránek o kterých se ne vždycky rádo mluví. Často zavíráme oči před špinavým pozadím tak krásných věcí, jako jsou šperky. Problémy, které jsou s těžbou spojovány jsou například
- těžba drahých kovů podporuje ozbrojené konflikty
- často jsou do práce nucené děti
- těžba ničí životní prostředí
- k těžbě se používá rtuť a kyanid bez patřičných bezpečnostních opatření
- ekonomická nerovnováha
- ničivý dopad na komunity okolo těžby surovin
Iquira, Kolumbie
Ale abychom vám dali trochu osbnější pohled na celou věc a ne jen hesla, tak se zaměříme na konkrétní případ. Zlato a stříbro, se kterým momentálně pracujeme pochází z Kolumbie z dolu u města Iquira. Kolumbie má sice nerostné bohatství a je to nádherná země, ale korupce a léta boje s drogovými kartely ji nechali ve stavu rozkladu. Kriminalita je vysoká a střední třída, která je jakousi zárukou stability v moderním světě skoro neexistuje. Je to konzervativní společnost, kde má katolická církev neuvěřitelnou moc a proto se nerovnost ve společnosti jen špatně stabilizuje. Vzdělávání a zdravotní péče jsou nedostatečné pokud na to nemáte peníze. V minulosti by zlato vytěžené v nedalekém dole odkoupili překupníci, za minimální možnou cenu a prodali s obrovským ziskem dál, zatímco okolí Iquiry by bylo otrávené rtutí a to jen proto, že místní neměli dostatečné prostředky dosáhnout na mezinárodní trh sami. Právě Fairmined Iniciativa jim pomáhá získat informace o lepších technologiích a propojí je se zákazníky. Tady je pár obrázků z Iquiry, abyste viděli, kdo se na těžbě našeho zlata a stříbra podílel.