Unikátní šperky vyrobené v souladu se zásadami udržitelné mody

Pure Earth Benefit Bash 2021

Minulý rok nás společnost Pure Earth z New Yorku požádala o to, jestli bychom se nechtěli zúčastnit jejich benefiční aukce a podpořit tak jejich program, který se snaží omezit znečištění životního prostředí rtutí.

Rtuť se podřád hojně využívá v řemeslné těžbě zlata a ničí tak zdraví lidí, kteří se na extrakci podílejí a samozřejmě pak kontaminuje i půdu a vodní zdroje. Pure Earth je organizace která se spojila s Aliancí pro udržitelnou těžbu a tedy i Fairmined iniciativou, protože ty dva subjekty jsou neodmyslitelně propojené, a kromě mnoha dalších aktivit také pořádá Benefit Bash, tedy aukci kde se snaží získat prostředky na zlepšení životů malých težařů. I když je hlavním cílem získat peníze na jejich projekty, tak také dostávají problematiku do povědomí veřejnosti a navíc samozřejmě zve na akci i všechny zlatníky, designéry a šperkařské firmy, které ekologičtější zlato, tedy vytěžené bez rtuti používají a do aukce něco ze své tvorby darovali. Funguje to tedy i jako taková sešlost pro lidi z našeho odvětví, kde se můžeme setkat s novináři  a seznámit se s ostatními designéry. V naší rostoucí, ale pořád malé skupince šperkařů, kteří se snaží odvětví vylepšit, se na konkurenci zas tak moc nehraje, protože společný cíl je důležitější než zbytečná rivalita. Šperky do aukce darovali různé značky, od malých jako jsme my až po Tiffany & Co. 

Pure Earth Benefit Bash rozhodně není žádná malá akce, minulý rok prováděl večerem Chazz Palminteri, vystupovali tam herci z Broadwaye, které my tady v Čechách sice moc neznáme, ale ve Spojených Státech jsou neskutečně populární. Darované šperky se potom fotili třeba na herečce Katherine Narducci, tu znáte třeba z Irčana a nebo Sopranos. 

Prstýnek Shattered Heart, který jsme na akci věnovali byl vyrobený z Fairmined 14 kt zlata s detailem srdíčka z recyklovaného bílého 14 kt zlata z prstýnku, který nám věnovala zákaznice a hnědého safíru od Nineteen48.  Prodal se za $650. 

Psali o nás i v americkém časopise National Jeweler a náš prstýnek byl na hlavním obrázku na krásné herečce Brittany Conigatti. Mrkněte na to tady.

Často se mezi svými kolegy setkávám s názorem, že udržitelnost ve světě šperků je nesmysl a že stejně ničeho nedosáhneme, protože vyrábíme kytičky, zatímco svět hoří. Ale s tím se nedá úplně souhlasit, protože mnohaleté kampaně zapálených idealistů jako jsou Greg Valerio, Cred, Fairtrade Gold, Iniciativa Fairmined a mnoho dalších dokázali probudit zájem o původ materiálů a změny se dějí i když třeba zatím jen malé. Už jen neustálý tlak z naší strany na neuvěřitelně zkorumpovaný, ale bohužel často uznávaný Responsible Jewellery Council přinesl nějaké výsledky a tahle skupinka musí neustále zlepšovat svůj systém. 

 

 

 

 

 

Zpět do obchodu